Nevresim Takımı

Nevresim Takımı

 

Nevresim Takımı denildiğinde aklımıza ilk olarak yatarken üzerimize örttüğümüz yorgan ya da battaniyenin içine girdiği nevresim, yatağımıza serdiğimiz çarşaf ve tek ya da çift kişilik olmasına bağlı olarak da içindeki yastık kılıfları gelir. Bu standart bir nevresim takımını oluşturur.

 

Tabii bu setlerin özellikleri sadece oluştuğu parçalardan ibaret değildir. Örneğin ilk olarak tek kişilik ya da çift kişilik olarak ikiye ayrılırlar. Çift kişilik nevresim takımı iki kişinin aynı yatakta yatabilmesi için tasarlanan setlerdir. Tek kişilik ise adından da anlaşılacağı üzere tek bir kişiye yetecek kadar ölçü ve adetlerde üretilmiş ürünlerdir. Bu sayede ihtiyacımızın yağısına göre ürünleri ilk etapta gruplayabiliriz. Genel olarak çift kişilik setlerde 1 nevresim, 1 yatak çarşafı ve 2 adet yastık kılıfı bulunur. Tek kişilik setlerde ise ağırlıklı olarak 1 nevresim, 1 çarşaf ve 1 adet de yastık kılıfı yer alır. Tabii çift kişilik takım içinde yer alan nevresim ve çarşafların büyüklükleri de haliyle daha fazladır. Yastık kılıfları ise genelde aynı ölçülerde olur. Ağırlıklı 50 cm x 70 cm olurlar.

 

Nevresim takımlarının ana belirleyici özelliği ise üretiminde kullanılan kumaşlardır. Bu kumaşları genel olarak 3 ya da 4 kategoriye ayırabiliriz. Pamuk Saten, Ranforce, Creton ve Terrycoton/Polycoton olarak 4 ana gruba ayırabiliriz. İlk 3 grup yüzde yüz pamukludur. Son gruptaki Terrycoton ve Polycoton ise akrilik ve/veya polyester karışımları içerir. Yüzde 100 pamuklu nevresim takımı ise sağlık açısından en tercih edilen seçeneklerden biridir.

 

Pamuk saten kumaşlar iplik kalınlığı oldukça ince ve santimetrekareye düşen iplik sayısı ise 80 ile 120 arasında değişir. Bu kumaşların örgüsü ise 5 çözgü/1 atkı veya 7 çözgü/1 atkı halinde olmaktadır. Oldukça sık dokunmuş bir kumaştır. Bu nedenle de ince pamuk iplikler kullanılır. Tabii bu ince ipliklerin üretilmesi daha zordur. Aynı zamanda aynı alanı doldurmak için çok daha ince malzeme örüldüğü için kumaşı dokuyan makinelerin çok daha fazla çalışması ve 1 santimetrekare alandaki dokunmayı oluşturması gerekir. Daha çok enerji ve zaman gerekir. Tabii tüm bunlar da kumaş maliyetlerinin artmasına sebep olur. Bu nedenle pamuk saten kumaşlar diğerlerine göre çok daha pahalı kumaşlardır. Bunlardan üretilmiş nevresim setinin fiyatı da doğal olarak daha yüksek olmaktadır. Saten kumaşlar ince ipliklerden dokunmuş oldukları için diğer muadillerine göre daha yumuşak bir dokuya sahiptirler.

 

Setlerde kullanılan diğer kumaş türü ise Ranforce kumaşlardır. Bu kumaşlarda 1 santimetrekare alan içinde 50 ile 70 tel arası iplik bulunur. Buradaki örgü yapısı ise  ağırlıklı olarak 2 çözgü/1 atkı veya 1 çözgü/1 atkı şeklindedir. Tabii aynı alanı daha az iplik sayısı ile doldurmak için satene göre daha kalın iplikler tercih edilir. Ranforce kumaşlar da saten kumaşlar kadar sağlıklıdır. Tabii onlar kadar yumuşaklık hissi yaşatmasalar da oldukça yüzde 100 pamuktan üretildikleri için sağlıklı kumaşlardır. Aynı zamanda da doku olarak çok seyrek dokunmadıklarından dolayı uyku kalitesi olarak iyi bir performans sunabilirler. Aynı alan daha az sayıdaki kalın iplik ve dokuma makinalarında daha az eforla doldurulabildiği için ranforce kumaş maliyetleri de saten kumaşlara göre çok daha uygundur. Bu nedenle en fazla tercih edilen nevresim takımı kumaşıdır diyebiliriz. Bu kumaşla da gayet güzel bir çift kişilik nevresim takımı ya da tek kişilik nevresim takımı üretilebilir.

 

Creton kumaşlar ise aynı 1 santimetrekare alanı doldurmak için çok daha kalın ipliklerin kullanılması ile dokunan kumaşları ifade etmektedir. 1 santimetrekare içinde 42 ile 48 tel iplik yer alır. Tabii maliyet olarak çok daha ucuzdur ancak ilk iki kumaş türüne göre çok daha sert bir dokusu mevcuttur. Tabii yıkandığında ise ürünün dokumasından dolayı ciddi miktarda çekme yapabilir. Yapı olarak aynı zamanda oldukça seyrek bir görünüm sergiler. Pek kullanışlı değildir. Sadece adı pamuklu olup çok ucuz ürün üretmek amacıyla kullanılır.

 

Terrcoton ve Polycoton kumaşlar ise içinde akrilik ve polyester karışımı olan kumaşları ifade etmektedir. Diğer kumaş türlerine göre oldukça sağlıksız bir yapıya sahiptirler. Terletme ihtimalleri oldukça fazladır. Yeterince hava almadıkları için içinde rahat etmek çok zordur. 

 

Biz de 1iki.com olarak sizlere sağlıklı ürünleri en uygun şartlarla sunmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz.